Türkiye' de futbolcu olmak

Futbol bizim için bir ekoldür. Biz basketbolu, tenisi, voleybolu vs. değil, futbolu baş tacı etmişizdir. Türk insanı, sevdiği bu spor dalını, hayatının her alanında konuşmuş ve konuşmaya da devam edecektir. Futbol sadece gençler arasında konuşulan bir uğraşı değildir. Futbol her yaştan insanımızın konuştuğu bir numaralı gündem konusudur. İste futbolla iç içe olan bu toplumda, futbolcu neden anlık hatalarında fişi çekilip rafa kaldırılıyor. Yani son ana kadar sevdiğimiz, desteklediğimiz futbolcuyu yaptığı bir hatadan dolayı neden ağır eleştirilere tabi tutuyoruz.
Cevabı basit. Ne mi?
Biz toplumsal olarak birleşeceğimiz, kucaklaşacağımız bu spor dalında adeta vahşi bir aslana dönüşüyoruz. Ve aç kaldığımız zaman kendi yavrumuzu yiyebilecek kadar vahşileşiyoruz. Yani fanatikleşiyoruz. Aşırı kazanma hırsı yenilmeyi kabul etmez. İşte  bundan dolayı biz futbolcunun anlık hatalarını affetmiyoruz.  Kısacası Türkiye' de futbolcu olmak istiyorsan hata yapmayacaksın. Aksi taktirde ağır eleştirilere maruz kalırsın ve futbolculuk kariyerin o hatadan dolayı son bulabilir.
Ya bu korkuyla yaşayacaksın ya da Türkiye' de futbolcu olmayacaksın. Ben şunu demek istemiyorum. Türkiye' de futbolculuk yapma demiyorum. Yap ama hata yapma diyorum. Hata yaparsan Rus ruleti oynarsın. Yani kariyerin o anlık hatadan dolayı değişebilir. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Eğer hata yapmadan oynamaya devam edersen Türk insanı seni el üstünde tutar ve hak ettiğin yere kısa bir sürede ulaşabilirsin. İşte Türkiye' de futbolcu olmak budur.
Sonraki
« Prev Post
Önceki
Next Post »